piątek, 31 sierpnia 2018
Trochę nekrolog, a trochę wręcz przeciwnie

No i proszę. Powrót po latach. Równie niespodziewany co i bezradny, bo w samym środku blokady na jakiekolwiek pisanie.
Postraszyli mnie jednak – niewątpliwie jest to ciąg dalszy ogólnego obłędu wokół RODO – że wkrótce skasują mi konto.

 Wzięło mnie na wspominki tudzież refleksje, szkoda więc byłoby nie skorzystać biorąc pod uwagę bezpieczną okoliczność, że nikt tu już nie zagląda i raczej nie zajrzy, nikt więc nie będzie drapał się w głowę, zachodząc „co tu właściwie za smuty ten facet pierdoli?” A podstawa do drapania niewątpliwie będzie, piszę to bowiem w ostatnim dniu wakacji, kiedy widmo jesieni, mętne światło i coraz chłodniejsze wiatry wespół z odpalającym w tym sezonie testosteronem skutecznie zaczynają mieszać w bani, spodziewaj się więc, drogi mój Gościu, lekkiego strumienia świadomości i pomieszania z poplątaniem. Nie będę go też jakoś przesadnie edytował.
Ale do rzeczy.

Przez chwilę myślałem o tym, żeby – dla choćby i szczątkowego zaspokojenia własnej chętki do wtrącenia trzech groszy w dyskusji, a których nie chciało mi się ostatecznie zamieszczać w facebookowych komentarzach pod postami znajomych (przyłapałem się bowiem na tym że już mi się po prostu nie chce: prostować zaczepek, znosić cudzych ego-tripów i lizania się po fiutkach, ani zastawiać (i unikać) ciągłych pułapek aby przydybać na czymś współdyskutanta i tryumfalnie go „zaorać”, bo o poznawanie z zainteresowaniem cudzych stanowisk i wymianę opinii już od dawna tam chyba już nigdzie i nikomu nie chodzi) – skrobnąć coś w gorącym ostatnio temacie listu abpa Vignano i co z tego wynika.
W końcu jednak uznałem, że jednak szkoda czasu na pisanie sobie a muzom i ostatecznie ciekawiej będzie temat po prostu przegadać z żoną (swoją drogą najbardziej chyba inspirującą osobą w moim życiu bo mimo że znamy się jak łyse konie to jednak różnimy się na tyle mocno, że po pierwsze opinie mamy niejednokrotnie odmienne, a po drugie – żona jednak często trzeźwi moje sądy kategoryczne i wnioskowania nieprzytomne; mogę sobie pozwolić na takie kadzenie bo tego tekstu i tak raczej nie przeczyta, nie tylko ona ale w ogóle nikt inny bo kto by tu zaglądał, zatem mogę sobie pisać jak jest i oddawać się przy tym „acotozasłownictwu” do woli, bo tak).

Zdecydowałem jednak nie kasować tego miejsca. Różne można wymyślać powody, w szczególności ten że włożyłem w to wszystko swego czasu nieco pracy i byłoby jej po prostu szkoda, ale tak naprawdę chodzi tylko o to, że mogę się w tym miejscu przeglądać.
Kusi mnie by dopisać, że z politowaniem, ale głupi byłby ten, kto by się nagle od siebie samego odcinał i niewiele jest rzeczy bardziej obmierzłych niż wystudiowana autoironia wykształconych ludzi po trzydziestce (więc pamiętaj: jeżeli jesteś wykształcony, masz więcej niż trzydzieści lat i czujesz, że zaczyna kusić cię by sprzedawać pozę na znudzonego życiem, autoironicznego inteligenta lub nie-inteligenta, jest spora szansa że właśnie stajesz się chujkiem. Przestań natychmiast).


Młodość ma niewątpliwie swoje prawa i jednymi z nich są gwałtowne i emocjonalne działania, i przede wszystkim mocne pragnienie czarnobiałego świata (lub może raczej należałoby powiedzieć: poszukiwanie rozumnych, pewnych i jednocześnie stanowczych poglądów, doprowadzone w swej bezkompromisowości do granicy fiksacji), nieprzypadkowo najbardziej wrzaskliwi aktywiści to zazwyczaj nasto- i dwudziestokilkulatkowie, szalejące hormony i desperacka (choć w tym wieku raczej nieuświadomiona) chęć rozmnożenia się potrafią popchnąć do osobliwych i zawstydzających rzeczy.


Żal mi z tego okresu tamtej pogoni za racjonalnością i bezkompromisowością właśnie, bo przez swoją beznadziejność owa pogoń była paradoksalnie źródłem nieustannych inspiracji. Nigdy potem nie pochłaniałem już takich gigantycznych ilości niebeletrystycznej makulatury (ale też i na szczęście nie przechadzałem się więcej po dzielni z książkami w stylu „Psychologii różnic indywidualnych” pod pachą, ok to była jedna z tych AŻ TAK obciachowych rzeczy że aktywnie staram się ją wyprzeć z pamięci, niestety umiłowana ma żona nie zna w tej materii ani trochę zlitowania i bardzo dba o to by mi o tym wszystkim przypominać, łącznie z faktem że aby poszpanować lekturą musiałem ją specjalnie w tym celu wyjmować z plecaka i machać jej – osiemnastoletniej wówczas – przed oczami, przypadkiem rzecz jasna).

Ta niespokojna pogoń to jednak przeszłość. W pewnym momencie jak każdy dorosły człowiek musiałem zdać sobie w końcu sprawę, że jest mi zupełnie dobrze z faktem, że mój światopogląd jest po prostu niespójny i paradoksalny, i że inny być po prostu nie może, taka jest już ludzka natura. Ostatecznie trzeba sobie coś po prostu wybrać i w gruncie rzeczy to jest bardzo optymistyczne.

Najbardziej żal mi kontaktów ze znajomymi i przyjaciółmi, które niepostrzeżenie się porozluźniały. To chyba jednak nieuniknione, kiedy brakuje forumowej, blogowej czy innej internetowej protezy. Zresztą w realu podobnie, ludzie po prostu mają swoje obowiązki i życia, i cotygodniowe kontakty stopniowo zamieniają się w miesięczne, potem coroczne aż w końcu czasem i nawet to gdzieś umyka.
Chciałbym znać sposób, by to jakoś odwrócić lub choć trochę naprawić i chyba boję się przyznać przed samym sobą, że go nie ma. Gdyby przynajmniej dało się jakoś sprawić, by ci wszyscy ludzie w moim życiu, którzy nadal się w nim przewijają, choć nieraz jedynie w myśleniu o nich lub bezpośrednio jako idee lub wspomnienia, które powstały właśnie dzięki nim (bo mocno wierzę w to, że nawet jeśli pamięć zawodzi i mogę nie pamiętać pewnych rozmów, spotkań, widoków czy doświadczeń to one w jakiś sposób zmieniły mnie na stałe przez sam fakt, że się wydarzyły i w ten sposób stają się w pewnym sensie częścią mnie), gdyby dało się jakoś sprawić, by po prostu wiedzieli że nadal znaczą sporo mimo, że nie ma chwilowo zbyt wielu okazji na bycie razem.

Naprawdę chciałbym mieć taki wehikuł. Ale go nie mam (a może staromodne listy?), więc pozostaje mi tylko smutek i przyglądanie się, jak dawne więzi się nie odnawiają i rozpaczliwe wysyłanie na drugą stronę znaków, że ciągle pamiętam. Zostaje jednak również nadzieja, że ostatecznie wszystko się jakoś samo układa i że wraz z wiekiem nauczę się również i tego, by coraz lepiej wykorzystywać te coraz rzadziej zdarzające się momenty bycia razem z wami, moi drodzy zapomniani-ale-pamiętani. I po prostu cieszyć się nimi bez bagażu różnorakiej ontologicznej rozkminy, . Prawdę bowiem napisał Juenger: „Poruszamy się w minionych epokach lub odległych utopiach, podczas gdy teraźniejszość przemija.”
A na koniec zupełnie od czapy, ale po prostu muszę to z siebie w końcu wyrzucić korzystając z faktu, że nikt tego i tak nie przeczyta, a w realu powiedzieć nikomu nie mogę bo już się narozpływałem w peanach – jest mi po ludzku niewymownie, okropnie i kurewsko przykro że trzeci sezon „Twin Peaks” był, jaki był.
Uff.

poniedziałek, 08 lutego 2010
komiksowa top lista luty 2010

poniedziałek, 18 stycznia 2010
ogień

W Twym chlebie żyje ukryty Duch, który nie może być spożyty;

w Twym winie płonie ogień, który nie może być wypity.

Duch w Twym chlebie, ogień w Twym winie

są wielkimi cudami, jakie przyjmują nasz usta.

Serafin nie mógł zbliżyć swoich palców do rozżarzonego węgla,

do którego jedynie przybliżyły się usta Izajasza;

nie tknęły go palce ani usta go nie chłonęły;

a Pan pozwolił nam czynić jedno i drugie.

Ogień zstąpił gniewny, by zniszczyć grzeszników,

lecz ogień łaski zstępuje na chleb i w nim trwa.

Zamiast ognia, co zniszczył człowieka,

spożyliśmy ogień w chlebie i zostaliśmy ożywieni.

(św. Efrem Syryjczyk, Pieśń 10, 8-10)

sobota, 07 listopada 2009
Nowości wydawnicze
blap
niedziela, 27 września 2009
STRAŻ - układając tory w stronę horyzontu

1

2

3

Dziś zamieszczam urodzony w wielkich bólach sneak peek do pewnego projektu, jaki od dłuższego czasu chodzi nam z Dantem po zamyślonych głowach. Powisi tylko przez krótki czas jakiś, dlatego niechaj chętni spieszą się z butowaniem.

wtorek, 21 lipca 2009
Agenda Heretycka rozdział trzeci, ostatni

5. Całość dotychczasowych rozważań można chyba streścić za pomocą, jak nazwałem ją roboczo, osi eschatologicznej ;-)

Wygląda ona następująco:

 Zbiór po lewej obejmuje teologię tradycjonalistyczną, silnie związaną z konserwatyzmem i monarchizmem. Ów mix prowadzi co do zasady do negacji współczesności i skupienia się na tym, co było, trwając przy rzeczach uznawanych za niezmienne.

Po prawej mamy z kolei teologiczny modernizm, któremu w niniejszym cyklu nie poświęciłem uwagi ponieważ był już demolowany przez innych na wszelkie możliwe sposoby. Jego jednak jedna jego cecha, na którą imho warto zwrócić uwagę – jest to rewizja/odrzucenie dotychczasowej teologii, niejednokrotnie za pomocą pism Ojców, która rodzi dwojakiego rodzaju efekty: z jednej strony daje wspaniałe traktaty, w pełni zgodne z ortodoksją, a przy tym bardzo żywe w porównaniu z teologią scholastyków, a z drugiej – generuje jednocześnie bełkotliwą a`la-teologię. Często u jednego autora obydwa wspomniane typy teologii sąsiadują ze sobą w jednej książce, obejmującej jeden i ten sam temat.

Jako przyczynę takiego stanu rzeczy należy wskazać m.in. wspomnianą w części pierwszej mentalność, wspólną z tradi-konserwatyzmem, polegającą na odrzuceniu form zastanych, a która jest dla tej teologii nie tylko immanentną cechą, ale wręcz stanowi jej fundamentalny aspekt.

Obydwie postawy (obydwa zbiory), oprócz odrzucania zastanych form religijnych, są ze sobą podobne w pewnym zakresie pogardy - czasem mniejszej, czasem większej – wobec „niedouczonych” i „letnich” mas „zwykłych wiernych”.

Część wspólną obydwu zbiorów stanowią „katolicy kościółkowi”, mający największe możliwości jeżeli chodzi o rozwój duchowy. Nie odrzucają oni form zastanych, z tradycjonalizmu posiadają pewność prawdziwości otrzymywanej chrystusowej nauki i poczucie jej niezmienności, z „posoborowia” z kolei mają poczucie żywotności wiary i dynamiki drogi duchowej. Podobnie, jak ofiara Chrystusa objęła całość czasu i pozwala już po tej stronie uczestniczyć w przyszłej Bożej rzeczywistości, tak i „kościółkowi katolicy”, korzystając z niezmiennej nauki i sakramentów, są w stanie podążać za nimi i dzięki temu wzrastać w wierze i coraz pełniej pojmować Boga i jednoczyć się z Nim. Dynamika zakorzeniona w niezmienności, nie narażona na wyparcie się ani na skostnienie, ale żywa.

 6. Jeżeli prawdą jest, że właściwie rozumiana dynamika jest czymś naturalnym dla człowieka i jego egzystencji, wówczas częściowo dałoby się (chyba) wyjaśnić żywotność idei lewicowych i rewolucyjnych, oraz praktycznie pełny odwrót konserwatyzmu – rewolucja i lewica są dynamiczne, a przez to bardziej do przyjęcia. Nieistotne, że są błędne w sensie Joachima z Fiore. Walka z pozycji konserwatywnego monarchizmu jest skazana na przegraną.

7. Dla „zwykłego” wiernego najlepsza byłaby w takim razie postawa całkowicie (lub niemal całkowicie) apolityczna (moja micha i moje podwórko, władcy niech robią co chcą byle dali spokój). Mentalność polityczna w każdym wydaniu (monarchizm, demokratyzm, lewica, prawica itd.) ma bowiem tendencję do wchłaniania w siebie całej reszty postaw i idei w charakterze narzędzi, a co za tym idzie – rodzi poważne zagrożenie, że przeważy nad kwestiami religijnymi i je wypaczy.

8. Na zakończenie coś z zupełnie innej beczki – rzecz dotyczy konwersji z katolicyzmu na prawosławie i na odwrót. Jest to krok, którego nie jestem w stanie pojąć. Chodzi bowiem o to, że – mając w pamięci, że chrześcijaństwo cechuje silny apofatyzm oraz że zarówno na Wschodzie, jak i Zachodzie sakramenty są ważne a sukcesja apostolska ma swoją ciągłość – wymagałoby to tak wielkiego roszczenia odnośnie posiadania pewności w sprawach Bożych, że w zasadzie nie potrafię sobie wyobrazić, że ktoś, posiadający już wiarę, byłby w stanie odważyć się świadomie zanegować swoją tradycję jako na pewno błędną. Inaczej mówiąc: skąd się bierze prozelityzm? Od razu podkreślam, że nie kupuję za bardzo wersji związanych ze statusem społecznym itp.

Być może ktoś z czytelników będzie miał ochotę i zaproponuje satysfakcjonujące rozwiązanie. Ale to tylko zadanie z dedukcji na marginesie, przypominam.
niedziela, 19 lipca 2009
Agenda Heretycka rozdział drugi

Przypominając, że rozważania tyczą się głównie perspektywy wiernych świeckich, poniżej serwuję dalszą ich część. Voilla:

2. U Ojców Kościoła można zauważyć dwutorowe podejście do ludzkiej egzystencji jako takiej: z jednej strony życie jest ciągiem odrębnych zdarzeń, z których każde wymaga dokonania przez człowieka wyboru pomiędzy życiem i śmiercią (stosowny namiar biblijny), pomiędzy grzechem i postępowaniem zgodnie z wolą Boga; z drugiej zaś strony życie jest całością i dzięki dokonywanym wyborom ludzkie serce (stanowiące istotny symbol) może ulegać zmianom – w kierunku dobra lub zła.

Ludzka egzystencja ma w tym spojrzeniu swoją dynamikę i ta dynamika jest dla niej czymś konstytutywnym. Współgra ona z chrześcijańskim apofatyzmem, w którym zjednoczenie z Bogiem odbywa się nie w drodze jednorazowego zdobycia pełnej wiedzy o Nim, lecz jest stopniowym wstępowaniem – jest procesem, wchłaniającym w siebie całą osobę ludzką, a nie tylko władze rozumu.

Jeżeli przyjąć podobną perspektywę, pamiętając przy tym, że mistyka i dogmat nie są czymś rozbieżnym, lecz wzajemnie dopełniającym się, nie jest w konsekwencji czymś nadzwyczajnym uznanie, że Objawienie jako takie jest czymś więcej niż tylko jego zapis w Piśmie, że w swojej strukturze zawiera nie tylko objawiającego Boga, lecz także słuchającego Go człowieka, oraz że istnieje tu element napięcia i wspomnianej dynamiki – moim zdaniem wszystkie owe elementy powodują, że rzeczywiście można mówić sensownie o zmianach w rozumieniu dogmatów i nie będzie to równoznaczne z uznaniem, że można manipulować ich wewnętrznym sensem. Po prostu będzie to oznaczało stopniowe pogłębianie pojmowania Boga i oczyszczanie własnej i kościelnej ortopraksji.

3. Podobne podejście jest jednak traktowane w środowiskach tradycyjnych z najwyższą podejrzliwością. Weźmy na przykład pismo „Zawsze Wierni” – podobne koncepcje określane są tam jako niebezpieczny modernizm i subiektywizm, wypaczający wiarę i powodujący relatywizację nauki Chrystusa. Jest to błędne podejście. W tej chwili jednak chciałbym zwrócić uwagę na aspekt w zasadzie poboczny, jednak dobrze ilustrujący naturę tej kontrowersji. Mianowicie, rozumienie Tradycji o Objawienia w środowiskach związanych z tradycją katolicką jest w dużej mierze statyczne. Są one rozumiane jako coś, co zostało dane raz, w całości – Duch Święty nie pomaga w tym ujęciu Kościołowi na drodze rozwoju, lecz raczej „przypomina” treści już posiadane bez pogłębiania ich rozumienia. Jest to podejście, które cechuje pełna zachowawczość, na próby teologii uwzględniającej proces reagujące często bardzo agresywnie.

4. Przyczyn takiego, a nie innego stanu rzeczy jest imho kilka, z których dwa wydają mi się najważniejsze.

Po pierwsze, jeżeli wspominani obrońcy Tradycji o ludziach współczesnych powiadają czasem, że mają „chore umysły”, to ich samych należałoby określić „umysłami postsuarezjańskimi”.

Ciekawostka – znienawidzony przez tradycjonalistów Rahner jest jednym z prominentnych przedstawicielem nurtu teologii, który uprawia ją na filozoficzny sposób Suareza.

 Akwinata w swym dziele dokonał nie tylko syntezy teologicznej i odnosił się do Ojców, ale przede wszystkim jego dzieło należy czytać jako całość, by rozumieć jego teologię właściwie. Niestety, jego mniej zdolni intelektualnie następcy, uwiedzeni stosowaniem przez św. Tomasza ścisłych definicji i precyzyjnego języka, rozebrali jego teologię na różne działy i kierunki, i stworzyli system podobny do nauk przyrodniczych, gdzie każda dziedzina studiowana jest częstokroć sama w sobie, w mniejszym lub większym oderwaniu od reszty.

Akwinata został przez swych następców wyrwany z patrystycznych i apofatycznych korzeni, a jego teologią zaczęto posługiwać się jak filozofią. Bóg w Trójcy Jedyny i Jego Objawienie szybko podzielili los Boga filozofów i stali się konieczną Pierwszą Zasadą, niezmienną i którą w zasadzie nie trzeba sobie zaprzątać głowy z racji faktu, że wszystko jest tu raz na zawsze ustalone z żelazną logiką, tylko jedzie się dalej z teologicznym koksem.

Ponownie – statyczność.

 Po drugie, tradycjonalizm katolicki przeważnie historycznie ściśle wiąże się z monarchizmem, stanowiąc metafizyczne zaplecze monarchii. Z tym większą siłą dzieje się to współcześnie, gdy monarchizm i konserwatyzm są ukierunkowane historycznie i nie odgrywają większej roli, odrzucając współczesność w sposób czasem niemal histeryczny („szaleństwo rewolucji”, „szaleństwo współczesnego naukowego rozumi” itd.). Wiara i teologia łatwo mogą stać się w takich warunkach więźniem naukowych analiz, w których króluje zasada sprzeczności.

W konsekwencji twierdzenia teologii „przedsoborowej” nie są analizowane całościowo, uwzględniając kontekst historyczny, teologiczny i co właściwie chciano w nich powiedzieć, ale w ruch idzie wspomniana zasada sprzeczności i jeśli jakieś zdanie pozornie przeczy jakiemuś innemu zdaniu, to uznaje się iż jedno musi być heretyckie, a drugie prawowierne.

Teologia i wiara rozumiane są w tych warunkach na sposób wyraźnie prawno-karny (efekt prawa rzymskiego i zachodniej koncepcji grzechu pierworodnego?), statyczny i służą raczej walce ze znienawidzonym demokratycznym wrogiem, jako kolejne narzędzie służące dowodzeniu jego wynaturzenia. Konserwatyzm, a konkretnie jego postać odrzucająca „romantyzm” jako herezję, buduje sztywny system, równie mechaniczny jak systemy Suareza i jego kolegów, który w swoich analizach wydaje się być bardzo bezradnym, kiedy trzeba spojrzeć na sprawy wiary w sposób obejmujący całość egzystencji i w zanadrzu oferuje głównie negację.

 C.D.N.

wtorek, 14 lipca 2009
Agenda Heretycka rozdział pierwszy

Dzisiejsza moja notka jest wynikiem mocnego myślowego offtopikowania, jakie przydarzyło mi się przy okazji poirytowania kolejnym, napotkanym w sieci, flejmem pomiędzy tzw. tradsami i novusowcami. Wiele wątków wymaga jeszcze dalszego uściślenia, stąd będzie to raczej coś w rodzaju agendy z wyznaczonymi kierunkami, gdzie w tegoroczne wakacje pobłądzą badania esthelowskie, niemniej jednak powstał już pewien szkic który mam zamiar właśnie przedstawić.

1. Obydwie strony, zwalczające się namiętnie na okoliczność stosunku do dziedzictwa Vaticanum Secundum (w szczególności na tle zaistniałych po soborze zmian liturgicznych), w kwestii argumentów na rzecz własnej opcji (oraz służących zdyskredytowaniu oponenta) przelały już prawdziwe morze atramentu i generalnie wieje tu przeraźliwą nudą dla postronnego obserwatora. Daje się zauważyć pewien kanoniczny zestaw zarzutów, pretensji i dowodów, który przewija się praktycznie przy każdej okazji i nie zanosi się, by w najbliższej przyszłości którakolwiek ze stron przedstawiła jakieś świeże spojrzenie.

Tym, co naprawdę interesujące, jest istnienie w tej materii pewnego klinczu, którego teoretycznie nie powinno wcale być – można by się raczej spodziewać, że ostatecznie jedna ze stron ostatecznie przeważy, ponieważ ich argumentacje są na pierwszy rzut oka wystarczająco rozbieżne, aby o jakiejś ich wzajemnej syntezie nie było mowy. Krótko mówiąc – jedna ze stron powinna w końcu zaliczyć nokaut, przynajmniej techniczny.

Nic takiego jednak nie ma miejsca; wspomniany klincz rzeczywiście istnieje i, mimo płomiennych wystąpień zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie, głoszących rychłe ostateczne zwycięstwo, wcale nie zanosi się na to, by został rozwiązany.

Przyczyn tego stanu rzeczy należy szukać w Nowym Testamencie, a konkretnie studiując zachowanie i mentalność Apostołów oraz tych ludzi w Izraelu, którzy podążyli za Chrystusem. Natychmiast uwidoczni się różnica pomiędzy nimi a zwalczającymi się wzajemnie tradsami i novusowcami: polega ona na stosunku do zastanych form religijnych. U Apostołów i uczniów brak było przeświadczenia, że są one nieadekwatne i należy je zmieniać – byli jednak otwarci na ich oczyszczanie i pogłębianie ich rozumienia, dzięki czemu byli w stanie przyjąć Chrystusa jako Mesjasza (istnienie takiego podejścia wśród ludzi jest zresztą koniecznym warunkiem sensowności jakichkolwiek misji). Dziś powszechne jest raczej podkreślanie nowości chrystusowego orędzia, głównie dla celów apologetycznych (ma to dowodzić, że Chrustus naprawdę żył i nie mogli  wymyślić galilejscy rybacy); zapomina się jednak przy tym często, że Chrystus samym sobą wypełnił to, co zapisano w Starym Testamencie, nie zaś znosząc go w sensie diametralnej odmiany.

Inaczej jest u wspomnianych zwaśnionych stron. Jedni odrzucają to, co wydarzyło się w Kościele po soborze, drudzy – to, co było przed nim. I jedni, i drudzy bardzo często używają też specyficznego wyrażenia, opisując swój stan przed świadomym przystąpieniem do którejś z opcji słowami: „dawniej, gdy byłem zwykłym, nieświadomym wiernym…”, lub za pomocą czegoś pokrewnego. Pomijając fakt, że takie podejście to prosta droga do acedii, taka forma negacji rzeczywistości, w której się funkcjonuje, a więc nie dążąca do pogłębiania swojej wiary w przeświadczeniu że to, co proponuje w danej chwili Kościół, daje pełnię środków służących zjednoczeniu z Bogiem (które mogłoby być w konsekwencji realizowane zarówno na drodze „tradycjonalizmu”, jak i nowych ruchów), lecz zasadzająca się w dużej mierze na przekonaniu o konieczności zmiany kursu, w jakim podąża Kościół, a także grzebania w zastanych formach religijnych, nie ma zbytniego poparcia w Piśmie Świętym, jest również sprzeczna z zaleceniami Ojców odnośnie cnoty pokory. Jest po prostu w sensie duchowym bardzo niebezpieczna.

Uprzedzając spodziewany zarzut związany z rzekomym odrzuceniem zastanych form przez Apostołów po Zmartwychwstaniu (rezygnacja z obrzezania itp.) – nie było to odrzucanie form w ten sposób, w jak dokonują go tzw. tradsi i novusowcy, lecz właśnie ich wypełnianie w związku z pogłębionych rozumieniem, wynikającym z dialogicznego charakteru Objawienia – po prostu, było to nic innego, jak tylko osławiony organiczny rozwój. O tych kwestiach więcej jednak w następnej notce.

Z powyższego dysonansu wynika moim zdaniem podskórna niechęć „kościółkowych  katolików” (wspaniały termin, ukuty swego czasu przez Szczepana Twardocha – mam nadzieję, że nie obrazi się że go sobie tutaj pożyczyłem ;) ) do dwóch zwaśnionych stron. „Kościółkowi katolicy” są bowiem przeświadczeni o stosowności form zastanych i szukają po prostu uświęcenia, bez ciągłego ustawiania się w opozycji do „czegoś” bądź „kogoś”. Wyczuwają, co jest w wiadomym sporze nie tak, choć zazwyczaj nie są tego w stanie sprecyzować.

Niestety, przez fighterów tradycji tudzież holy rollersów są przeważnie postrzegani jedynie jako poczciwa, swojska, ciemna masa (w mocno zawoalowanej formie przejawia się tu fałszywy, choć kuszący podział na wtajemniczonych mistyków, którzy pojęli istotę rzeczy i korzystający z przepisów, działający be głębszej refleksji lud).

C.D.N.

wtorek, 31 marca 2009
Chrześcijaństwo w historii religii cz. I

Już wkrótce w Kościele zachodnim jak co roku wierni wysłuchają podczas Wielkiej Soboty historii zbawienia. Czytania z tego dnia, mimo że bardzo długie, są dla mnie, jeśli można tak powiedzieć, sensem całego roku. Jednak w rozmowach z innymi dostrzegam od jakiegoś czasu pewien rodzaj znużenia. Dobra Nowina przestaje być czymś, co jest w stanie nadać dynamikę ludzkiemu życiu, a zaczyna przekształcać się w przyzwyczajenie. W coś, co zostało współczesnym przekazane przez przodków, a co jest jedynie elementem zastanej kultury.

Sytuacji nie poprawia bynajmniej zestawienie królów i proroków Izraela, czy też świętych, z wielkimi postaciami innych religii. Izrael ze Starego Testamentu i jego porywczy przywódcy bardziej pasują, ze swoimi matactwami, skłonnością do nierządu, chytrością czy też przemocą, do gabisiowego opisu Żydów z Monologu błazna niż, powiedzmy Buddy, Al-Gazalego czy nawet Ghandiego. Zresztą, już św. Augustyn, po lekturze Hortensiusa, miał rzec iż Biblii „nie godzi się zestawiać z godnością tuliańską”, zaś np. św. Ambroży stawał na głowie by ukazać króla Dawida w jak najlepszym świetle.

Współcześni wyznawcy Chrystusa znajdują się pod ciągłym ostrzałem, wspieranym przez psychologów i świeckich historyków religii, a także „teologów”, pielęgnując coraz silniejsze przeświadczenie, że chrześcijaństwo na mapie religijnej świata stanowi tylko jeden z wielu równorzędnych elementów, zaś roszczenie do posiadania prawdy jest w najlepszym wypadku przejawem ignorancji, w najgorszym – świadomej arogancji. W świecie, w którym w każdej chwili można za pośrednictwem różnego rodzaju przekaźników spotkać się z odmiennością kulturową, bardziej niż kiedykolwiek nasuwa się natarczywa myśl, że w rzeczywistości wszystkie religie stanowią różne drogi do tego samego. Jasne staje się, że przeżycia mistyczne w gruncie rzeczy wszystkich religii sprowadzają się do tego samego, zaś wynikające stąd tradycje religijne posługują się po prostu różną symboliką, tak jak różne są języki. W tym ujęciu np. jogini, derwisze, szamani czy też mnisi z góry Atos uczestniczą po prostu we wspólnym religijnym doświadczeniu ludzkości, będąc (nawet nieświadomie) posiadaczami religii „z pierwszej ręki”, podczas gdy masy wyznawców, nie będących mistykami, poruszają się w obrębie narzuconej tradycji, nie dotykając istoty rzeczy oraz trwoniąc czas na wzajemne przepychanki o to, kto posiada prawdę. W powszechnej świadomości to właśnie mistyka jest kołem zamachowym duchowości, pochodząc niejako „z pierwszej ręki”, podczas gdy religie (w sensie uporządkowanych systemów) są czymś drugorzędnym, i w tym sensie można dowolnie zmieniać wyznania w zależności od potrzeb, lub też trwać przy religii ojców, jednak ze świadomością że równie dobrze można by uczestniczyć w każdej innej formie religijności z jednakowym skutkiem.

W takim ujęciu, słuchane słowa Pisma na temat stworzenia, przymierza z Noem, wyprowadzenia z Egiptu itd. nie są niczym innym, jak pewną formą baśni, przeżyciem mistycznym ubranym w literacki opis i symbole, charakterystyczne akurat dla ludzi żyjących w tym a nie innym punkcie globu. Co więcej – badania biblistów do pewnego stopnia zdają się jak najbardziej potwierdzać tę tezę. Wierny na liturgii zostaje z niej w ten sposób wyrwany, podejrzewając iż uczestniczy w jakiejś wielkim przedstawieniu, wydarzeniu o zabarwieniu bardziej psychologicznym niż dotykającym Boskiej rzeczywistości.

Jak wobec tego jest naprawdę? Jest li chrześcijaństwo jedynie jedną z form przebrania pierwotnego przeżycia mistycznego, wspólnego wszystkim religiom, w kulturę, czy też przeciwnie, jest prawdziwym głosem Boga, zasadniczo odmiennym od innych tradycji religijnych? Wszystkim, którzy zadają sobie czasem podobne pytania, dedykuję ten wpis.

 Pierwszą rzeczą, jaką uzmysławia sobie badacz religii, jest – tu posiłkuję się jednym z wykładów Josepha Ratzingera z lat `60 – „moment historyczności” religii, polegający na istnieniu pewnego dającego się zauważyć procesu ich stawania się i dalszego rozwoju, jak również istnienie nieredukowalnych różnic.

W sensie schematycznym, mamy do czynienia z taką oto strukturą:

Prymitywne doświadczenia religijne -> Religie mityczne -> Wyjście z mitu

Pierwotne doświadczenia religijne najpierw zostają usystematyzowane w dającą się ogarnąć strukturę mitologiczną. Nie ma tu jeszcze mowy o mistyce sensu stricto – dopiero przełamanie mitu, będące próbą zdarcia przez człowieka zasłony przesłaniającej istotę rzeczy, otwiera drogę do Absolutu i pozwala się do niego ustosunkować w sposób prawidłowy.

Wyjście z mitu przebiega w trojaki sposób, i jest to: wejście w mistykę, rewolucja monoteistyczna lub też oświecenie (pojmowane jako ściśle racjonalny ogląd rzeczywistości). Właściwe zrozumienie tego ostatniego jest warunkiem, od którego zależy udzielenie odpowiedzi na pytanie zadane na początku.

Pierwsze wielkie oświecenie w znaczeniu, jakie nadaliśmy temu pojęciu powyżej, dokonało się w Grecji. Wszystko, co przednaukowe (a więc także mit) zostaje tu odrzucone na rzecz poznania racjonalnego. Religie tracą znaczenie jako narzędzie trafnego opisu rzeczywistości, zaś ich jedynym celem staje się dostarczenie ceremoniału, który pozwoli lepiej organizować i scalać społeczność. Element absolutny, charakterystyczny dla religii, tutaj występuje pod postacią niekwestionowanego prymatu racjonalnego poznania (dziś właśnie oświecenie dominuje jako wybierana przez ludzi opcja). W tym miejscu pojawia się najistotniejszy punkt – wymóg czystej racjonalności powoduje, że oświecenie nie wyjaśnia rzeczywistości w tym samym sensie, w jakim robią to religie, pojawiają się w nim również pewne nieprzezwyciężalne paradoksy. Odpowiedź na mit, jakiej udziela oświecenie, nie dotyczy nigdy tzw. pytania ontologicznego, ponieważ odpowiedź na nie leży poza obszarem, jaki jest dostępny metodzie naukowej. Jak pisał Popper, nauka nie ma dostępu do episteme ani nawet prawdopodobieństwa, nigdy nie będzie mieć, zaś naukowy Absolut to nieskończona zmienność teorii. Jednocześnie proces naukowy jest bardzo platoniczny, oparty na metafizycznym przeświadczeniu że świat to rzeczywiście kosmos (w pierwotnym znaczeniu słowa, tj. coś uporządkowanego) i to, co da się pomyśleć, znajduje swoje potwierdzenie w obserwacjach.

Nasuwają się wobec tego dwa oczywiste wnioski: po pierwsze, oświecenie nie jest w stanie zaspokoić umysłowości teistycznej ani tym bardziej wprawić jej w zakłopotanie, oferuje bowiem odpowiedzi które teizm już w sobie zawarł wcześniej. Po drugie, daleko ważniejsze – specyfika oświecenia, polegająca na wyłączeniu Absolutu i episteme z obszaru swoich zainteresowań i odmowie tym pojęciom posiadania jakiegokolwiek sensu powoduje, że nie można w sposób racjonalny dokonać sensownego i rzeczywistego wyboru między mistyką i monoteizmem, ani nawet pomiędzy różnymi drogami w obrębie tych dwóch wielkich nurtów. Nie można zatem mówić o rzeczywistej tożsamości różnych religii, ponieważ w sposób racjonalny nie można mieć teoretycznego wglądu w proponowany przez owe religie kontakt z Absolutem (droga racjonalna, jak pokazaliśmy, samodzielnie neguje swoją własną absolutność). Jedyną drogą jest droga wiary, czego konsekwencją jest konieczność uznania, że różnice między religiami nie tylko istnieją, ale mają one – ponieważ dotyczą relacji między człowiekiem i Bogiem oraz sposobu, w jaki taka relacja się strukturalizuje - charakter zasadniczy.

Mając na uwadze powyższe, przyjrzyjmy się teraz dwu pozostałym możliwościom wyjścia poza obręb mitu.
Chrześcijaństwo w historii religii cz. II

Pierwszą z nich, w powszechnej świadomości wspólną dla wszystkich tradycji religijnych, jest mistyka. Mit zostaje w niej usunięty na rzecz „spiritual experience”, wspólnej, podskórnej rzeczywistości wszystkich religii. Pierwiastek absolutny jest tu związany z wymykającym się opisowi przeżyciem, dla którego wszelkie historyczne formy religijne stanowią jedynie próbę symbolicznego opisu; opisu, który nigdy nie jest w stanie wyczerpać tego, co nienazywalne. W ten sposób wszystkie drogi religijne rozumie się jako opcje kulturowe, w których wspomniane przeżycie zostaje ujęte w formę opisową, zawsze jedynie metaforyczną.

Dla mistyki nie ma miejsca na jakąkolwiek zwierzchność, która ograniczałaby mistyka. Doświadczenia mistyczne są w ostatecznym rozrachunku tajemnicze i bezkształtne. Nie jest w tym znaczeniu w gruncie rzeczy istotne, czy następuje tu negacja wszystkiego, czy też przeciwnie, stopienie się z całością rzeczywistości w wielkiej wszechjedni – sens jest ten sam i sprowadza się do powiedzenia „Ja to Ty” w stosunku do bóstwa. Religie są w tym znaczeniu zasłoną, odgradzającą od jedynej prawdy, tj. doświadczenia tożsamości wszystkich rzeczy. Do owej tożsamości dostęp mają właśnie mistycy jako ci, którym dane było wejrzeć w istotę rzeczy. Bóg jest tu pasywny, aby doznać mistycznego oświecenia należy podjąć samemu odpowiednie kroki. Koncepcja wszechogarniającej tożsamości jest jednocześnie zabójcą pojęcia osoby jako takiej.

Droga mistyczna, jak można wyraźnie dostrzec, analizując współczesną teologię, doktryny polityczne oraz opinię panującą wśród społeczeństw Zachodu, została niejako zdogmatyzowana, okazując się bardzo podatna na mariaż z zachodnim demokratyzmem i użyteczna jako fundament dla prób konstruowania przez kastę polityków ładu społecznego.

Druga możliwość to rewolucja monoteistyczna, której typiczna postać miała miejsce w Izraelu, odrzucająca mitologię jako nieuprawnioną samowolę człowieka. W rewolucji monoteistycznej miejsce mistyka zajmuje prorok, który nie utożsamia się z istotą wszechrzeczy, lecz staje wobec powołującego Boga (przy czym należy w tym miejscu podkreślić rewolucyjny charakter monoteizmu Izraela, w odróżnieniu od np. ewolucyjnego monoteizmu Indii, który w rzeczywistości wcale nie zerwał z mistyką). Prorocy obalają bożki i przekazują Słowo Boga, od podporządkowania się któremu zależy zbawienie. W mistyce chodziło o samodzielne zanurzenie się w Boga, stopniowe dążenie do zjednoczenia po ruchu człowiek->Bóg, podczas gdy w monoteizmie droga prowadzi od Boga do człowieka – to Bóg pierwszy wyciąga rękę i objawia się człowiekowi, dzięki czemu ten ostatni może dostąpić zbawienia (przez co, w odróżnieniu od ahistorycznej mistyki, monoteizm jest historią w dosłownym znaczeniu). Perspektywa zbawienia otwiera się dla chrześcijanina nie dlatego, że stapia się on z Bogiem w jedność w bezkształtnym przeżyciu, lecz z powodu działania samego Boga, którego wezwanie zostaje skierowane do ludzi. Aktywność chrześcijanina jest zawsze co najwyżej pochodną pierwotnej aktywności Boga, nigdy na odwrót.

Nie ma tu więc rozróżnienia między religią „z pierwszej” i „z drugiej ręki”, tak podstawowego dla mistyki, ponieważ nie istnieje podział na religię rzeczywistą oraz religijność nabytą. Święty i grzesznik podlegają temu samemu wezwaniu i otrzymują tę samą możliwość zbawienia oraz dostępu do Boga, wobec czego na pozór istotne różnice między nimi mają charakter drugorzędny. Mistyka w chrześcijaństwie ma również istotne miejsce, nigdy jednak nie zaistnieje tu, co podkreślał stanowczo m.in. W. Łosski, ścisły podział na mistykę (rzeczywistość) i dogmat (wtórny symbol) – zawsze będą one ze sobą nierozdzielnie związane, dzięki czemu każdy wierny ma, jak wierzymy, dostęp do zjednoczenia z Bogiem.

Nie mogę sobie przy tej okazji odmówić niewielkiego komentarza na temat prawosławia, wygłaszanego z pozycji zachodnich. Mianowicie, mając w pamięci wszystko, co dotychczas powiedzieliśmy, trzeba przyznać że dla łacinnika teologia mistyczna prawosławia oraz np. modlitwa Jezusowa to, na pierwszy rzut oka, czysty odlot przynależący do sfery mistyki w znaczeniu, jakie nadałem jej w tym wpisie. Dopiero po bardziej wnikliwej lekturze okazuje się, że radykalny apofatyzm sprowadza się w gruncie rzeczy do takiego ogołocenia się modlącego, by uzyskać pewność iż zjednoczenie, kiedy już nastąpi, będzie właśnie niczym innym jak tylko działaniem podjętym przez samego Boga, nie zaś ułudą i fałszem wytworzonym przez umysł ascety. Ciekawe1, co na to tutejsi wschodniacy.

Tak więc Ty, który czytasz te słowa, kiedy po raz kolejny w Wielką Sobotę przekroczysz mury kościoła i wsłuchasz się w słowa Pisma, pamiętaj że słuchasz czegoś wyjątkowego. I że kołaczcie, a otworzą wam.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10